Ana Sayfa » Diğer Haberler » Her Gün Devam Edilmesi Gereken Dualar

Her Gün Devam Edilmesi Gereken Dualar

A Pakistani Muslim prays for tsunami victims during the Friday noon prayer at a mosque in Islamabad, 07 January 2005. Pakistani people observed "Yom-e-Dua or "Prayer Day" across the nation to pray for the victims of the tsunami disaster, which has claimed so far 165,000 lives after it devastated the Asian coastline on 26 December 2004. AFP PHOTO/Jewel SAMAD

Ebu’d-Derdâ (Radıyallâhu anh)dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullah (Sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Her kim, sabahladığında ve akşamladığında yedi defa:

»حَسْبِىَ اللّٰهُ لاَ إِلٰــهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَ كَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ.«

“Allah bana yeter, ondan başka hiç bir ilâh yoktur, ancak O’na güvendim ve O, büyük arşın Rabbidir.” derse, bunu doğru (Allâh-u Te’âlâ’ya tam güvenerek) veya yalancı (tam güvenmeyi beceremeden) de dese, Allâh-u Te’âlâ onun dünyâ ve âhiret hususundaki bütün sıkın¬tılarına kâfi gelir.” İmâm Hasen’den rivâyet edildiğine göre: “Her kim sabahleyin bu (yukarıda zikredilen) duâyı yedi kere okursa, o gün ve gece kendisine ne bir sıkıntı, ne bir soygun, ne de bir boğulma isâbet etmez.”

Bir kere Ebu’d-Derdâ (Radıyallâhu anh)a, bir adam gelerek “Ey Ebe’d-Derdâ! Evin yandı.” dedi. O da “Hayır! Yanmadı. Ben Rasûlullah’tan bir takım kelimeler işittim ki, onları gündüzün evvelinde söyleyene akşama kadar hiç bir musîbet vurmaz, günün sonunda okuyana ise, sabahlayıncaya kadar hiç bir felâket gelmez. Ben de bugün bu kelimeleri okuduğum için Allâh(u Teâlâ) bana bunu yapmaz.” buyurdu. Sonra gidip baktıklarında evin etra¬fındakiler yandığı halde eve hiç bir şey olmadığı görüldü. O kelimeler de şunlardır:

» اَللّٰـهُمَّ أَنْتَ رَبِّى لاَ إِلٰــهَ إِلاَّ أَنْتَ عَلَيْكَ تَوَ كَّلْتُ وَ أَنْتَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ مَا شَاءَ اللّٰهُ كَانَ وَ مَا لَمْ يَشَأْ لَمْ يَكُنْ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللّٰهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ أَعْلَمُ أَنَّ اللّٰهَ عَلٰـى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ وَأَنَّ اللّٰهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شِىْءٍ عِلْمًا. اَللّٰـهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِى وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ اٰخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّــى عَلٰــى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ.«

“Ey Allâhım! Sen, benim Rabbimsin. Senden başka hiç bir ilâh yoktur. Ancak Sana güvendim ve Sen büyük olan arşın Rabbisin. Allâh-u Te’âlâ ne dilerse o olur; ne dilemezse o olmaz. Günahlardan dönüş ve ibâdet¬lere kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allâh-u Te’âlâ’nın yardımıyladır. Şüphesiz Allâh-u Te’âlâ’nın her şeye gücünün yet¬tiğini ve her şeyi ilmen kuşattığını biliyorum. Ey Allâhım! Nefsimin şerrinden ve alın saçından tutmuş olduğun her canlının şerrinden sana sığınırım. Şüphesiz benim Rabbim (hak ve adâleti temsil eden) dosdoğru bir yol üzeredir. (Bu yüzden Kendisine sığınanı zâyi etmez.)”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir